Takımınız beyin fırtınası çalışmasını desteklemeniz iyi bir uygulamadır. Problem ya da konu ile ilgili yorumları söylemelerini sağlamak faydalıdır. Lego® Serious Play® yöntemi ve materyallerini kullanarak beyin fırtınası yaptığınızda mükemmel bir uygulama gerçekleştirirsiniz.

Kişiler düşüncelerini ve bakış açılarını kendilerinin oluşturduğu 3 boyutlu modelleriyle anlattıklarında fikirlerini özgürce ifade edebildikleri verimli ve etkili bir çalışmanın parçası olurlar.

 

 

Takımınızın iletişimini güçlendirmek istiyorsunuz ve onlara yukarıdaki gibi bir davetiye gönderdiniz. Çalışmada ne yapacaklarını sorduklarında da Takımın iletişimini arttırmak için bir beyin fırtınası yapacağınızı söylediniz.

Fikir üretmesini istediğiniz takım üyeleri daha çalışmaya katılmadan birtakım ön yargıları olabilir:

‘Yine mi beyin fırtınası yapacağız, ben bu sefer ağzımı bile açmayacağım.’

‘Anca sorarlarsa ne düşündüğümü söylerim’

‘Bakalım bu sefer ne olacak’

‘Hemen biter umarım.’

Ve fakat bu beyin fırtınası bildiklerinden farklıdır. Takım üyeleri fikirlerini söyleyip kenara çekil(e)mezler ya da benim bir fikrim yok diyemezler. Kolaylaştırıcı tarafından işletilen sürecin bir parçası olmak için heveslenirler. Katılımcının konu ile ilgili düşüncesi, tüm takımın ‘gerçekten’ dinlediği, ‘gerçekten’ anladığı ve ‘gerçekten’ birbirleri ile bağlantı kurduğu açık ve güvenli bir ortam oluşur.

‘Söyle bakalım, bu konuda ne düşünüyorsun’ sorusunu yanıtlamak için düşündüğümüzde aslında zihnimizi duygularımızla ya da hiyerarşik yapıyla ya da doğru yanıtı arayarak sınırlandırıyoruz. Tüm bu sınırlamalar sonucunda sağalttığımız fikri öyle hem de söylemiyoruz. Önce içimizden kendimizi ikna ediyoruz sonra da karşımızdakini. İkna etmek fikrin önüne geçiyor.

Kişiler renkleri ve şekilleri olan yaratıcı araçları kullanarak ürettiği modelleri anlamlandırırlar. Elleriyle zihinlerinin derinliklerindeki, belki de kendilerinin bile farkında olmadıkları düşünceler akıllarında uçuşurken modellerini oluştururlar. Modellerinin hikayesini anlatırken ellerini kullanırlar ve jestlerle ifade ederler. Anlattıklarını tüm takım dinler ve bağlantı kurarlar. Hem anlatıcı hem dinleyici yeni düşüncelerle çevrelendiğini hissederler.

Fikirler söylenip sonra havada soyut olarak kal(a)maz, gerçekleştirilebilir somut eylem maddelerine dönüşür. Takım kendisi dönüştürmek ister zaten. Eylem maddeleri takım tarafından sahiplenilir. Takım, bir noktadan daha iyi bir noktaya birlikte evrilir. Karmaşık birlikte alt etmeyi çok isterler.

Neden işletmeler ya da organizasyonlar bizimle Lego® oynuyorlar? Çünkü farklı düşünmek istiyorlar. Apple, Google, Facebook ya da Microsoft’un en iyi uygulamaların ya da sorun çözme yöntemlerinin şirketinize bire bir uyguladığımızda bundan %100 fayda sağlamayacağınızı düşünüyoruz. Kesin bilgi! İşinizin kendine has dinamikleri, rakipleri, kültürü, çalışanları ve süreçleri olduğunu biliyoruz.

Organizasyonların kendi süreçlerini değerlendirmeleri, fikir üretmeleri, ürettikleri fikirleri ya da yeni süreçlerini test etmeleri vb. gibi konuları özelleştirilmiş atölye çalışmaları ile gerçekleştiriyoruz. Sizin işinizin ustası olduğunu biliyoruz. Takım üyesinden genel müdüre kadar sinerji yaratmanız, hedeflerinize ulaşmanız için geleneksel düşünme yöntemlerinin sınırları dışına davet ediyoruz.

Lego® Serious Play® yöntemi ile ellerinizle düşünürsünüz, gözlerinizle anlatırsınız.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather