Bu yazıyı Jem ‘It’s Amazing’ şarkısı eşliğinde yazdım 🙂 size de ilham vermesi dileğiyle. 

Aklımı, kalbimi ve zamanımı Lego Serious Play yöntemine kaptırdığımdan beri ailemin ve arkadaşlarımın Lego ile ilgili farkındalıklarını çok arttırdım – evet, yaptım bunu, oldu işte 🙂

Onlar alıştı da bir de yeni tanıştığım kişileri de Lego Serious Play’in etkisine almam gerekiyor 🙂 mecburum buna 🙂

Çünkü Lego Serious Play yöntemi etkinliklerin yaratıcı, farklı ve eğlenceli olmasını sağlıyor. Hiç sıkılmadan üstelik verimli bir uygulama oluyor. İstiyorum ki herkes bu yöntemi deneyimlesin. Son zamanlarda yeni tanıştığım kişiler ile aramda geçen diyalog aşağı yukarı şöyle oluyor:

O: Ne iş yapıyorsunuz?

Ben: Lego Serious Play yöntemi ile atölye çalışmaları yapıyorum.

(Karşımdaki kişi önce bir şüpheyle bakıyor, sonra yanlış duyduğuna kanaat getiriyor, bu 1-2 saniye sürüyor)

Ben: Lego ile yapıyorum eğitimleri. Diye yineliyorum söylediğimi.

O: Çocuklarla yapıyorsunuz bu Lego çalışmalarını, değil mi?

Ben:  Hayır, yetişkinler ile çalışıyorum. Bu yöntem yetişkinler için tasarlanmış bir yöntem.

O: Ben de Lego oynamayı çok severdim. Nasıl bir şey bu Lego Serious Play?

Ben: Bir eğitime, toplantıya ya da bir atölye çalışmasına katılıyorsunuz ve sıkılmıyorsunuz. Hatta şöyle söyleyeyim cep telefonunuzu yaptığınız Lego modelinin fotoğrafını çekmek için kullanıyorsunuz.

O: Nasıl bir çalışma oluyor ki bu?

Ben: Lego Serious Play yöntemi adımlarını ve uygulamalar için özel olarak tasarlanmış setlerini benim yaptığım kurgu çerçevesinde çalışmayı gerçekleştiriyoruz.

O: Yıllardır elime hiç Lego almadım ben.

Ben: Hiç önemli değil. En yüksek verimi alacağınız yararlı uygulamalarla dolu bir atölye çalışmasını ben kurguluyorum. Size kendinizi akışa bırakın ve Lego Serious Play yöntemine güvenin.

dsc06867

O: Setler bildiğimiz Lego parçalarından farklı mı?

Ben: Lego Serious Play setleri içinde özellikle bir araya getirilmiş, amacına hizmet edecek şekilde seçilerek oluşturulmuş setler kullanıyoruz.

lsp-sets

O: Neden Lego kullanılarak yapılan bir çalışmanın daha iyi olsun ki?

Ben: Lego Serious Play yöntemi uygulanan çalışmalarda katılımcılar düşüncelerini Lego parçaları kullanarak modeller. Yöntem güvenli ve iletişime açık bir ortam yaratir. Fikirler açıkça söylenir. Birlik ve beraberlik ruhunu geliştirir. Hiyerarşi düşünülmez, kaygılar ve çekincelerin yerini yapıcı ifadeler alır. Gruptaki herkes konuya %100 odaklanır.

dsc06801

O: Kimlerle uyguladınız bu Lego çalışmalarını şimdiye kadar?

Ben: Mühendisler, doktorlar, bankacılar, yazılımcılar, testçiler, iş analistleri, proje yöneticileri, direktörler, kısaca herkese.

O: Hangi konular için uygun bu uygulama?

Ben: Soft-skill gelişim, yeni fikirler üretme, proje yönetimi, agile uygulamaları gibi teknik eğitimler ile ilgili olarak uyguladım.  Herkese ve her konuda uygulanabilir bir yöntemdir Lego Serious Play. Yeni konular ve sektörlere uygulamayı dört gözle bekliyorum.

DSC06899

O: Sadece Lego mu kullanıyorsunuz etkinliklerinizde?

Ben: Ana materyalim Lego, onun dışında da kullandığım çeşitli araç ve gereçler de var . Kişileri %100 katılımcı yapacak her türlü uygulamayı ve malzemeyi ekliyorum çalışmalarıma.

O: Ben de görmek istiyorum bir çalışmanızı. Gelecek haftaki etkinliğinizde izleyici olarak katılmak istiyorum. Beni de ekler misiniz listenize?

Ben: İzleyici Out Katılımcı In! Lego Serious Play etkinliklerinde izleyici olunmasını desteklemiyoruz. Çünkü çalışmanın yaratıcılığı ve katılımcılığı arttırmasından ziyade bozucu bir etki oluşur ki bu istemediğim bir durum. Düşünün ki sizin elinizde Lego parçaları var, sürece katılıyorsunuz. İzleyici varsa çevrenizde kendi görüşünüzü söylemekten, açık olmaktan çekinebilirsiniz. Hele izleyici olan kişi hiyerarşide daha üstte ise sürecin sağlayacağı faydaları ne siz ne grup yaşayamaz. İzleyicide LEgo oynayan bir grup insanı izliyormuş hissine kapılır. Bu durumda ne izleyici ne de katılımcı süreci deneyimleyemez, biz de çalışmadan edinilecek değer ve fayda kazanılmamış korur. Bu da istemediğim bir durum. Katılımcı olarak listeye alalım sizi, ne dersiniz?

O: Olur, bakalım ben neler yapacağım Legolarla.

İşte buradan sonra artık karşımdakinin aklına Lego Serious Play yöntemini işledim. Sizde de bir merak uyandırdıysa bu yazı etkinlik sayfamızı takip edebilirsiniz. İsterseniz bana iletişim sayfamızdan  ulaşın, sizin için bir etkinlik planlayalım.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather