PMI, 2014 yılında yepisyeni bir sertifika ile karşımıza çıktı: PMI-Professional in Business Analysis

22 Temmuz 2017’de (sınav daha pilot safhasındayken yani) sınava girdim ve Türkiye’de bu sertifikanın ilk sahibi oldum. Söylemesi ayp dünyada da 107. Kişiyim 🙂

Sertifikam 3 yılını doldurduğu ve nispeten daha fazla konuşulmaya başlandığı bu sıcak yaz günlerinde faydaları hakkında yazasım geldi.

IIBA’in verdiği CBAP ya da CCBA ile açıktan bir karşılaştırma yapmıyorum. Çünkü her malın ay pardon her sertifikanın bir alıcısı var. Bildiğim konuda yazmayı da seviyorum. O halde başlayalım…

PMI-PBA ile İlgili Genel Bilgi

Sınava girmeye hak kazanmak için yerine getirilmesi gerekn şartlar şunlardır:

– 4 yıllık lisans mezunu iseniz, son 8 yıl içinde edinilmiş en az 3 yıllık (4500 saatlik) iş analizi deneyimi.

– 2 yıllık önlisans mezunu iseniz, son 8 yıl içinde edinilmiş en az 5 yıllık (7500 saatlik) iş analizi deneyimi.

-Son 8 yıl içinde 2000 saatlik proje takımında çalışma deneyimi

-35 saatlik iş analizi eğitimi

Hapçözüm TV’de sınav gereksinimlerini ayrıntılı olarak ele aldığım linkteki videoyu inceleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=W0Rk0SHgzGc

Sınav 5 alandan oluşmaktadır:

-Analysis (35%)

-Planning (22%)

-Needs Assessment (18%)

-Traceability and Monitoring (15%)

-Evaluation (10%)

Sınav 200 soru içermektedir ve 4 saat sürmektedir.

Sertifikanız her üç yılda bir 60 PDU ile yenilenir.

PMI-PBA Sertifikasının 5 Önemli Faydası

  1. Proje seviyesinde yapılan tüm iş analizi etkinliklerini kapsar. Klasik proje tanımını yapmadan geçemeyeceğim: Proje belli bir zaman içerisinde belirli bir ürün, hizmet ya da sonuç üretilen geçici bir giriş İşte bu geçici girişim kapsamında yapılan ya da yaptığımız kadar iş analizi etkinlikleri söz konusu sertifikanın konusudur.
  2. Projede rolünüze ya da ne tür bir projede çalıştığınıza bakılmaksızın başvurabileceğiniz bir sertifikadı İç ya dış proje; ürün geliştirme, IT, lojistik, IK ya da kalite sistemi geliştirme projelerinin her birinde mutlaka gereksinim analizi yaparız, mutlaka ilgili araçları kullanırız. PrSertifika adaylarını kısıtlamaktan ziyade oldukça geniş bir çerçeve sunar bize.
  3. İş analizi projenin kalbini oluşturmaktadı Gereksinim yönetimini planladığımızda, doğru gereksinimleri doğru paydaşlardan topladığımızda, hedeflenen ürüne göre analiz ettiğimizde, gereksinimlerin proje yaşam döngüsü boyunca izlediğimizde aslında proje ürünün tüm gelişimine tanıklık ederiz. Sertifika da proje yönetimi ile iş analizi arasındaki bağlantıyı kurması açısından adaylara fayda sağlar.
  4. Bazı şirketler proje yönetimi kapsamında iş analisti ile proje yöneticisi rolünü birbirine denk tutmaktadı Eğer böyle bir şirkette çalışıyorsanız bu sertifika sizin bilgi birikiminizi onaylar.
  5. Şirketinizde geleneksel proje yönetiminden ziyade agile yaklaşımları kullanıyorsanız bu sertifika PMP’den daha fazla işinize yarar. Ürün geliştirme yaklaşımları değişse de gereksinim toplama dünyasındaki araçlar ve teknikler yine de aynı kalmaktadı Bir agile takımı üyesinin de her rolü tamalaması gibi bir vizyonu olduğundan iş analizi yönünüzü geliştirmenizde fayda sağlayacaktır.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather