Java Days İstanbul 2017 etkinliğinde Agile İlkelerinin 10.su olan Sadelik konusunu ele alan bir atölye çalışması gerçekleştirdik.

Sadelik, yapılmasına gerek olmayan işlerin mümkün olduğunca arttırılması sanatı, olmazsa olmazlardandır.

Atölye çalışmamızda benim de atölye çalışmasında benim de olmazsa olmazım olan Lego Serious Play Yöntemi’ni kullandık.

Öncelikle yöntem ile ilgili alıştırmaları yaptıktan sonra 3 iterasyondan oluşan bir uygulama gerçekleştirdik. Uygulamanın amacı her bir katılımcının bir kişilik setleri kullanarak köprü yapılmasıydı. Ben bu uygulamada Ürün Sahibi rolünü üstlendim. 7 grup olarak çalışma şu şekilde gerçekleşti:

1. Iterasyon:

Her bir katılımcı kendi köprüsünü yaptıktan sonra değerlendirmesini yaptık ve aslında köprünün sahip olması gereken bir takım özellikler olmasına karar verdik ve gereksinimleri çıkardık:

·        Kullanılan her bir Lego parçasının noktalarına 1000 $

·        Bütçeyi 30 000 $

·        Köprünü altından bir el geçebilmesi

·        Köprünün 2 telefon taşıyabilmesi

2. Iterasyon:

Her bir katılımcının yaptığı köprü hem verilen bütçeyi geçti hem de diğer gereksinimleri sağlaması zor oldu. Gereksinimleri tekrar gözden geçirip birleştirilen Lego noktalarına 1000 $ olacak şekilde bir gereksinimi güncelledik. Ayrıca her bir grup önceki 2 iterasyonda edindikleri bilgi birikimini ve kaynaklarını kullanmasıyla kendi köprüsünü inşa etmesini Ürün Sahibi olarak istedim.

3. Iterasyon

Her bir grup kendi köprüsünü inşa etti. Hiçbir grup bütçesini aşmadı. Altından el geçebiliyordu. 1 grup 2 telefondan fazla taşıtmaya kalkınca köprüleri yıkıldı. Bir grup iterasyon içerisinde köprünün kaç telefon taşıyacağını test etmişti ve onlarınki 6 telefon taşıdı.

Sonuç olarak gördük ki bizden ne isteniyor ve biz neyi karşılayabiliriz çerçevesinde kalmanın beklenen ürünü ortaya çıkarmamızda önemli bir etken olduğunu yaşayarak öğrendik. Beklenmeyeni sağlamaya çalışmak köprüleri yıkıyormuş 🙂

Bu güzel ve verimli etkinliği gerçekleştirme olanağı sağlayan Kodcu.com’a ve Altuğ Bilgin Altıntaş nezdinde tüm organizasyon ekibine teşekkür ederiz. Emeklerine sağlık!

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather