Sınıftasınız, öğle yemeğinden yeni dönmüşsünüz. Eğitmen size konuyu tüm ayrıntıları ile aktarıyor. Tahtada bir Powerpoint sunumu açık. Maddeler halinde bilgi karşınızda duruyor. Önünüzde de eğitimin kitapçığı var. Keşke o pastayı yeseydim ya da bir kahve daha içseydim diye düşünüyorsunuz. Sunumda fotoğraflar ve karikatürler de var. Bir tahtaya bir Twitter’a, bir kitapçığa bir Facebook’a, bir eğitimene bir de Linkedin’e, Snapchat’e bakıyorsunuz. Saat kaç olmuş diye arada merak da ediyorsunuz. Daha ara vermeye 1 saat var…

Ertesin gün bu eğitimin %30’unu hatırlayacağınızı söylesem? Bu eğitimi ayarlamak için ne kadar çaba harcanmıştı oysa ki. Eğitim isteği yapabilmek için yöneticinizi ikna etmeniz 1 ay sürmüştü, eğitim isteğini İnsan Kaynakları’na bildirdikten sonra kabul edilmesi için 3 ay beklediniz. İstediğiniz eğitmenin boş zamanını yakalamak için 2 ay da öyle beklemiştiniz. 6 aylık zorlu bir süreç sonunda eğitim günü nihayet gelmişti. Eğitim bitti ve elinizde kala kala %30’luk bilgi kaldı. Haftalar geçtikçe daha da azalacak.

Kim %30 ile yetinmek ister ki? Hiç kimse!

Size Lego® Serious Play® yöntemi ve materyallerini öneriyorum. Lego® setleri ile eğitim konusu ile ilgili kendi fikrilerinizi ve anlayışınızı gösteren üç boyutlu modelleme yapmanızı sağlarsam çok daha fazlasını hatta tüm eğitimi hatırlayabilirsiniz. Gerçekten! Çünkü eğitime doğrudan katılacaksınız, telefonunuzu yaptığınız üç boyutlu modellerin fotoğrafını çekmek için kullanacaksınız. Hatta aylar sonra karşılaşsak bile hem ben hem de siz yaptığınız modeli hatırlayacaksınız.

Yöntemle tanışmak isterseniz aylık buluşmalarımıza katılabilirsiniz. Aylık buluşmalarımızın tiryakisi olanlar var, isterseniz bir buluşmaya katılın ve yaşayın.

Zekâ mı ve Bilgi mi?

Dr. James Flynn dünya nüfusunun zekâ eviyesinin yükseldiğine, hem de öyle böyle değil çok yükseldiğine inanmaktadır. Teorisine ‘Flynn Etkisi’ denmiştir.

“Eğer bugün on sekiz yaşındaki insanlarını on, yirmi, otuz, kırk, elli yıl öncesinin on sekiz yaşındaki insanlarıyla karşılaştırırsanız IQ testlerinde çok daha yüksek puanlar elde edersiniz.’

Evet, zekâmız artmış.

1986 yılında bir günde erişebildiğimiz içerik 40 sayfalık bir gazeteye denkken 2007 yılında 174 sayfalık bir gazete içeriğine denk olduğunu biliyor muydunuz? 20 yılda 4,5 kat artan bilgiye erişim belki de son 10 yılda 5 katına bile çıkmış olabilir. Artık bilgiye sadece gazetelerden değil Twitter, Facebook, Linkedin, Slideshare, Youtube gibi sosyal medya ile de erişebiliyoruz. Youtube’a her dakika 48 saatlik video yüklenmektedir. Akıllı telefonlarımız sayesinde bilgi bir işaret parmağımız kadar yakın.

Evet, daha çok bilgiye daha çabuk ve daha kolay erişiyoruz.

Spor yaptığımızda nasıl ki kaslarımız güçleniyorsa beynimizi de kullandıkça gelişeceğini düşünen bilim insanları var. Şu anda hem daha zekiyiz hem de bilgi ile çevrelenmiş durumdayız.

Zekâ ve bilginin öğrenme isteğimize etkisi var mı? Sabah toplantısına ya da strateji belirleme çalışmasına ya da PMP hazırlık kursuna koşa koşa gidiyor musunuz? Size Lego® Serious Play® yöntemi ve materyallerini öneriyorum. Koşarak gideceksiniz eğitimlere.

Oynayarak Öğrenmek

Periyodik cetveli hatırlıyor musunuz? Eh biraz mı dediniz? Peki divan edebiyatı şiirlerinin anlamını? Şahsen ben hiç mi hiç hatırlamıyorum, çünkü sınav için ezberlediğimiz, yorumumuzu katamadığımız bilgilerdi onlar.

Macarena şarkısı çaldığında hepimiz dansının nasıl yapıldığını kesinlikle hatırlıyoruz, değil mi? Bisiklete binmeyi de hatırlıyoruz. Nasıl basket atacağımızı da biliyoruz. Bunları öğrenirken öğrenmek için bilinçli olarak çaba harcadık, yaparken ise hiç çaba harcamıyoruz. Çünkü kas hafızamız ezberimizden daha güçlüdür. Zihnimizi ve bedenimizi birleştirdiğimizde kesinlikle daha iyi öğreniyoruz ve daha uzun süreli hatırlıyoruz.

Kinestetik Öğrenme Süreci

Kinestetik öğrenme süreci dinleme, görme, uygulama ve yaratma etkinliklerinin hepsi birleşerek oluşur. Hareket ve eylem, dinleme etkinliğinin önüne geçer. Merak duygunuz harekete geçer. Yaratıcılığınızı ortaya çıkarır.

Lego® Serious Play® yöntemi kinestetik öğrenmenin somutlaştırılmış halidir. Bu yöntem ile öğrenme kurallarını değiştiririz:

1. “Yapamam” Demeyi Yerle Bir Ederiz.

‘Ben hiç yaratıcı değilim’ ya da ‘Benim hiç fikrim yok’ ya da ‘Yapamam bunu çok saçma’ ifadeleri yerine yaratıcılığınızı ortaya çıkarmaya heveslendirilirsiniz.

2. Takım Olarak Problem Çözeriz.

Fikirlerin yıkıcı bir şekilde çarpışması yerine yapıcı tartışmalarla takım içerinde sinerji sağlayarak problemleri ele alırız ve çözeriz.

3. Kalıpları ve Klişeleri Ortadan Kaldırarak Öğreniriz

‘Biz hep böyle yapıyoruz’ ya da ‘bu böyle de çalışıyor’  ya da ‘bunu değiştirmeye son çalışan kişiden haber alınamıyor’ ifadeleri yerine ‘daha iyisini yapabiliriz’ fikrini canlı olarak yaşarsınız.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather